3626 5237 31 (98)+
info [at] neginpolymer.com
شهرک صنعتی مبارکه خیابان نهم
با ما در ارتباط باشید
اتصالات pvc

به کاربری PVC

این ماده نه تنها یکی از قدیمی ترین مواد پلاستیکی است بلکه به لحاظ حجم کاربرد از پراهمیّت ترین مواد محسوب می گردد. پی وی سی تا اواسط دهه شصت از نظر حجم تولید از بزرگترین تولیدات به شمار می رفت. ولی به تدریج پلی اولفین جایگزین آن گردید. متناسب با زمینه کاربرد و روش های رایج در به کارگیری پی وی سی این ماده تاکنون از جایگاه خاصی برخوردار بوده است. در روش های خاص فرم دهی پی وی سی از جمله اکسترودینگ، کلندرینگ، تزریق، پرس از طریق فرم دهی مذاب، همچنین فرم دهی خمیری از طریق پوشش(نقاشی) و غوطه وری درجات مختلفی در سرعت فرم دهی و سیالیّت مواد مذاب ایجاد می گردد.
هنگام فرم دهی پی وی سی مذاب نوساناتی در درجه حرارت، تنش برشی و میدان الکتریکی معمولی ایجاد می گردد که قابلیت فرم دهی و نتیجتاً کیفیت قطعات ساخته شده را تحت تأثیر قرار می دهد.
متناسب با نوع پی وی سی، مواد افزودنی مورد نیاز از جمله مواد پایدار کننده، نرم کننده، پرکننده، یا سخت کننده ها، نوع و خصوصیات فرم دهی شدیداً تحت تأثیر قرار می گیرند.
علاوه بر ترکیبات اصلی (فرمولاسیون)، اصولاً نوع پی وی سی مورد مصرف با توجه به روش های پلیمریزاسیون و فرایند تولید و عوامل فرم دهی از جمله نوع ماشین آلات، قالب و شرایط فرم دهی از عوامل عمده بر روی خواص محصول محسوب می گردند.
پی وی سی معمولاً به علت مقاوت حرارتی محدود و حساسیت برش نسبتاً زیاد به صورت خالص قابل فرم دهی نمی باشد. (باستثنای ورق پی وی سی عایق صوت)
می بایست در هر روش فرم دهی به فرمولاسیون و پی وی سی مورد مصرف ( مانند ارزش K-Value,K) توجه نمود. نظر به اینکه با افزایش ارزش K ، ویسکوزیته نیز افزایش می یابد، پس در فرآیند تزریق در مقایسه با فرآیند اکسترودر از پی وی سی با غلظت (ویسکوزیته) کمتر استفاده می گردد. به لحاظ سهولت کار معمولا ًعدد K را به نحوی انتخاب می کنندکه خصوصیات مجاز قطعه فراهم و تأمین گردد.
در به کار گیری و فرآیند ذوب معمولاً از پی وی سی بصورت آلگومرات (کلوخه)، گرانول (دانه) و پودر استفاده می شود. پی وی سی نرم در درجه اول به صورت کلوخه و در بعضی از موارد نیز به شکل دانه استفاده می گردد در تهیه ترکیب از پی وی سی سخت ترجیحاً پودر پی وی سی به کار می رود.
برخی از ویژگی ها مانند دانیسته ظاهری، شکل و نحوه تقسیم دانه ها (ذرات) در ترکیب حاصل از پودر پی وی سی خام نسبت به گرانول از اهمیت خاصی برخوردار می باشد، زیرا این ویژگی ها در ترکیب، از عوامل عمده محسوب می گردند. بنا براین جهت دستیابی به کیفیت مطلوب در استفاده از پودر پی وی سی می بایست ویژگی هایی رعایت گردد. هرگونه انحراف و عدم ویژگی های فوق موجب اختلال در فرآیند تولید می گردد. دانیسته ظاهری و خاصی۲۸
ت ریزش در بکارگیری خمیر پی وی سی در مقایسه با فرآیند ترموپلاستیکی پی وی سی عامل مهم محسوب نمی گردد. ارزش K در این مورد بین ۶۵ تا ۸۰ قرار دارد. از درجات پائین تر K در خمیر فوم و از درجات بالاتر جهت لایه و ورق های روکش استفاده می شود.
ویسکوزیته و نوسانات ویسکوزیته در ارتباط با سرعت برشی بسیار متفاوت می باشد. معمولاً در عملیات غوطه وری و ریخته گری سرعت برش بسیار کم و در روکش‌کاری مسیر های حمال سرعت بالاتری ظاهر می گردد. خمیر های پی وی سی می بایست متناسب با درجه نرمی در هر یک از مراحل فرآیند تولید و قطعات ساخته شده، ویسکوزیته لازم متناسب را دارا باشند. از این جهت انواع متنابهی از پی وی سی خمیری وجود دارد.
تقسیم بندی و زمینیه کاربرد پی وی سی نوع Sو Mمشکل پذیر است، زیرا در بسیاری از مصارف از هر دو نوع پی وی سی به عنوان جایگزین استفاده نمود. اغلب مشخصات فنی در زمینه کاربرد پی وی سی عامل عمده محسوب می گردد. به عنوان مثال استفاده از پی وی سی نوعM به لحاظ درجه بالای شفافیت و جلا جهت استفاده در ساخت اجسام میان تهی و برتری پی وی سی نوع S به لحاظ نرمی وانعطاف پذیری است که در روکش کابل و سیم مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*